Volleyball Schedule

Volleyball Schedule
Date Day Opponent Location Time Results ISCC Team Record
W L T W L T
AUG 23  TUE  Rock Valley - Scrimmage  Rockford                         
    -Highland     5:00pm                      
    -Rock Valley     6:00pm                      
AUG 26  FRI  Kankakee Early Bird Tournament  Kankakee                         
    -Illinois Central     3:00pm  15-25, 20-25, 17-25             
    -Lewis and Clark     5:00pm  22-45, 14-25, 25-22, 21-25             
AUG 27  SAT  Kankakee Early Bird Tournament  Kankakee                         
    -Kaskaskia     11:00am  23-25, 23-25, 18-25             
    -Joliet     1:00pm  19-25, 11-25, 25-20, 18-25             
    -Kankakee     5:00pm  25-21, 21-25, 25-19, 23-25, 15-12             
SEP 1  THU  *Oakton  Des Plaines  6:00pm  25-17, 25-10, 25-19       
SEP 2  FRI  Owens Express Tournament  Perrysburg, OH                         
    -Lansing     1:45pm  25-21, 22-25, 21-25, 15-25             
    -Schoolcraft     5:15pm  24-26, 21-25, 25-21, 15-25             
SEP 3  SAT  Owens Express Tournament  Perrysburg, OH                         
    -St. Clair     12:30pm  12-25, 13-25, 23-25             
    -Logan     4:00pm  14-25, 15-25, 16-25             
    -Edison     7:30pm  28-26, 25-16, 25-21             
SEP 4  SUN  Owens Express Tournament  Perrysburg, OH                         
    -Genessee     10:00am  18-25, 14-25, 18-25             
    -Owens     1:30pm  18-25, 16-25, 17-25           10    
SEP 8  THU  *Morton  Home  6:00pm  25-21, 25-22, 25-9     4  10    
SEP 9  FRI  Kirkwood Tournament  Cedar Rapids, IA                         
    -Iowa Lakes     4:00pm  8-25, 15-25, 24-26           11    
    -Wentworth Military     8:00pm  25-11, 25-11, 25-13           11    
SEP 10  SAT  Kirkwood Tournament  Cedar Rapids, IA                         
    -Cowley Co.     9:00am  15-25, 19-25, 15-25           12    
    -Kirkwood     10:30am  14-25, 10-25, 15-25           13    
SEP 13  TUE  *Prairie State  Chicago Heights  6:00pm  22-25, 15-25, 18-25           14    
SEP 15  THU  Harper  Home  6:00pm  21-25, 6-25, 18-25           5  15    
SEP 20  TUE  *Elgin  Home  6:00pm  25-17, 25-20, 25-13     6  15    
SEP 21  WED  Judson JV  Home  6:00pm  25-13, 25-14, 25-14           7  15    
SEP 24  SAT  Parkland Invitational  Champaign                         
    -Parkland     5:45pm  21-25, 11-25, 21-25           16    
    -Lake Land IL     7:30pm  25-22, 27-25, 25-22           16    
SEP 25  SUN  Parkland Invitational  Champaign                         
    -Macomb     10:00am  20-25, 25-22, 14-25, 21-25           17    
    -Rend Lake     11:45pm                      
SEP 27  TUE  *Moraine Valley  Home  6:00pm  25-23, 25-20, 25-17     10  17    
OCT 1  SAT  Raider Challenge  Grand Rapids, MI  1:00pm                      
    -GRCC     12:00pm  13-25, 17-25, 9-25           10  18    
    -Muskegon     4:00pm  14-25, 25-23, 13-25, 20-25           10  19    
OCT 2  SUN  Raider Challenge  Grand Rapids, MI  10:00am                      
    -Kalamazoo     12:00pm  13-25, 21-25, 25-27           10  20    
    -Lansing     2:00pm  20-25, 24-26, 23-25           10  21    
OCT 4  TUE  *Lake County  Grayslake  6:00pm  25-17, 20-25, 22-25, 27-29     10  22    
OCT 11  TUE  *Waubonsee  Sugar Grove  6:00pm  21-25, 25-23, 25-23, 23-25, 15-11     11  22    
OCT 14  FRI  Chula Vista Tournament  Wisconsin Dells, WI  TBA                      
    -Kishwaukee     16-25, 16-25, 19-25              11  23    
    -Black Hawk        23-25, 25-22, 25-22, 25-20           12  23    
OCT 15  SAT  Chula Vista Tournament  Wisconsin Dells, WI  TBA                      
    -Muskegon        15-25, 22-25, 14-25           12  24    
    -Oakland        15-25, 14-25, 9-25           12  25    
OCT 20  THU  Kankakee  Home  6:00pm  21-25, 25-23, 14-25, 21-25           12  26    
OCT 22  SAT  ISC Conference Tournament  Home  11:00am                      
    -Prairie State vs Waubonsee     11:00am                      
    -McHenry vs Oakton     11:00am  MCC Won 25-22, 25-17, 25-19                   
    -Moraine vs Elgin     12:45pm                      
    -Lake County vs Morton     12:45pm  Morton Won 25-15, 29-27, 22-25, 21-25, 15-9                   
    -Oakton vs Elgin     2:30pm                      
    -Waubonsee vs Morton     2:30pm                      
    -Prairie State vs Lake County     4:15pm                      
    -McHenry vs Moraine     4:15pm                      
OCT 23  SUN  ISC Conference Tournament  Home  11:00am                      
    -Waubonsee vs Elgin     11:00am                      
    -Oakton vs Morton     11:00am                      
    -Prairie State vs Moraine     12:45pm                      
    -McHenry vs Lake County     12:45pm                      
    -Waubonsee vs Oakton     2:30pm                      
    -Elgin vs Morton     2:30pm                      
    -Moraine vs Lake County     4:15pm                      
    -Prairie State vs McHenry     4:15pm                      
OCT 27  THU  South Suburban  Home  6:00pm  20-25, 22-25, 25-23, 25-15, 15-9           13  26    
OCT 28  FRI  HIghland  Freeport  6:00pm  25-18, 25-16, 25-9           14  26    
OCT 31  MON  Region IV - Play Off Game  Highest Seed  TBA                      
NOV 2  WED  Region IV Quarter Finals - Morton  Home  6:00pm  25-18, 25-22, 25-16           15  26    
NOV 5  SAT  Region IV Semi Finals & Championship-Prairie State  Grayslake  12:00pm                      
NOV 17  THU  NJCAA Tournament  Toledo, OH  TBA                      

Head Coach: Jyllianne Czanstkowski

Assistant Coaches: Jake Conrad Jr., Shane Green

more info For more information, contact Karen Wiley, Director of Athletics, Intramurals and Recreation A127A